Stomatologia estetyczna

Zabiegi higieniczne i profilaktyka

Zabiegi higieniczne i profilaktyka odgrywają niezwykle ważną rolę w zapobieganiu próchnicy oraz wszelkiego rodzaju chorób zębów i przyzębia, czyli tkanek otaczających zęby. Regularne i prawidłowe wykonywanie tych zabiegów to najłatwiejszy sposób na to, by do końca życia cieszyć się własnym, zdrowym i pięknym uśmiechem.

W ramach zabiegów higienicznych i profilaktyki stomatologicznej wykonujemy następujące zabiegi:

PiaskowanieTo zabieg służący usunięciu osadów miękkich oraz nieestetycznych przebarwień, np. po kawie, herbacie czy powstałych w wyniku palenia papierosów. Odbywa się za pomocą piaskarki – urządzenia, które działając pod ciśnieniem oczyszcza zęby mieszaniną specjalistycznego proszku z wodą.

ScalingTo zabieg polegający na usunięciu za pomocą ultradźwięków twardych złogów nazębnych, tzw. kamienia nazębnego, który gromadzi się na powierzchni zębów. Zabieg jest bezbolesny i kończy się polerowaniem oczyszczonych powierzchni, co ma spowolnić ponowne odkładanie się kamienia nazębnego.

LakowanieSłuży uszczelnianiu bruzd i nierówności w zębach stałych trzonowców i przedtrzonowców za pomocą specjalnego laku ochronnego. Czynność ta zapobiega zaleganiu w zębach resztek pokarmu, a co za tym idzie – rozwojowi bakterii i powstawaniu próchnicy.

Fluoryzacja(Lakierowanie zębów) to zabieg, który wykonuje się zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Jego celem jest wzmocnienie zębów i uodpornienie ich na próchnicę. Dzięki fluoryzacji możliwe jest również pozbycie się problemu nadwrażliwości zębów.

Impregnacja zębów mlecznych(Lapisowanie zębów) to zabieg, który stosuje się w przypadku zębów mlecznych – służy zapobieganiu dalszemu rozwojowi próchnicy. Odbywa się poprzez impregnowanie zębów za pomocą pędzelka nasączonego odpowiednim płynem, czego efektem jest utwardzenie się rozmiękłej masy zęba i zahamowanie pogłębiania próchnicy.

Wybielanie zębów

Niestety mało kto może pochwalić się idealnym, śnieżnobiałym uśmiechem. Oprócz czynników genetycznych, na kolor naszych zębów ma wpływ również dieta, nałogi oraz codzienna higiena jamy ustnej. Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym to skuteczna i przede wszystkim bezpieczna metoda przywracania zębom wymarzonej bieli.

Stosowane w naszej klinice metody wybielania:

Wybielanie metodą nakładkową
To szybki, bezpieczny i efektywny system eliminujący przebarwienia zębów. Po konsultacji Pacjent otrzymuje od lekarza specjalistyczny żel oraz indywidualnie wykonane nakładki (szyny) do samodzielnego stosowania w domu. Kuracja trwa ok 10-14 dni i może być przeprowadzana o dogodnej dla Pacjenta porze dnia. Efekty tej metody utrzymują się nawet do 3 lat.

Wybielanie metodą gabinetową
Metoda ta obejmuje zarówno wybielanie zębów żywych, jak i martwych. Od metody nakładkowej różni się tym, że stosowany preparat wybielający posiada dużo silniejsze stężenie, przez co pozwala osiągnąć szybsze efekty. Na jakość i trwałość efektu końcowego ma także wpływ poddanie zębów naświetlaniu specjalistyczną lampą (metoda jednoseansowa, czas zabiegu 1,5 h).

Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza to nic innego jak profilaktyka oraz leczenie próchnicy powstałej na skutek namnażania się bakterii w jamie ustnej. Leczenie ubytków próchniczych polega na usunięciu przez lekarza dentystę chorych tkanek zęba, a następnie nałożeniu w to miejsce wysokiej jakości wypełnienia światłoutwardzalnego, które nie tylko pozwala zachować pełną funkcjonalność zęba, ale również cechuje się wysoką estetyką i kolorem wiernie zbliżonym do naturalnego odcienia zębów Pacjenta. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i jest zupełnie bezbolesny.

W ramach stomatologii zachowawczej wykonujemy następujące zabiegi:

  • leczenie próchnicy zębów,
  • wypełnienie ubytków kompozytami światłoutwardzalnymi,
  • odbudowa zęba na włóknach szklanych,
  • przepłukanie kieszonki,
  • leczenie kieszonek przyzębnych (kiretaż),
  • opatrunek,
  • leczenie nadwrażliwości.

Chirurgia stomatologiczna

Leczenie chirurgiczne to jedna z najważniejszych gałęzi stomatologii, w której specjalistyczne i indywidualne podejście do każdego Pacjenta odgrywa kluczową rolę. Dobór najlepszej ścieżki leczenia poprzedza profesjonalna diagnostyka wykonana za pomocą nowoczesnych urządzeń radiologicznych. Nasi Pacjenci mają pewność, że oddają się w ręce specjalistów charakteryzujących się wysoką precyzją i skutecznością działania, dzięki czemu zabiegi przeprowadzane są zgodnie z ich oczekiwaniami i potrzebami – bez zbędnego narażania na stres, dyskomfort czy ból.

Chirurgia stomatologiczna polega przede wszystkim na usuwaniu zębów, w przypadku których leczenie zachowawcze nie jest już możliwe. Oprócz tego służy przygotowywaniu jamy ustnej do specjalistycznego leczenia, m.in. wszczepiania implantów czy endodoncji.

W ramach chirurgii stomatologicznej wykonujemy takie zabiegi jak:

  • usuwanie zębów mlecznych,
  • usuwanie zębów stałych (w tym ósemek, tzw. zębów mądrości),
  • dłutowanie zębów,
  • leczenie ropni,
  • przygotowywanie jamy ustnej do leczenia protetycznego,
  • przygotowywanie jamy ustnej do leczenia kanałowego.

Leczenie kanałowe z użyciem mikroskopu

W momencie gdy w jamie ustnej dochodzi do nieodwracalnych zapaleń miazgi zęba, czyli znajdujących się w nim nerwu i naczyń krwionośnych, jedyną alternatywą dla usunięcia chorego zęba jest decyzja o podjęciu leczenia endodentycznego. Polega ono na zachowaniu zęba dzięki usunięciu z komory i korzeni zębów martwej lub zmienionej zapalnie miazgi, a następnie szczelnym wypełnieniu ich biokompatybilnym materiałem.

Zabieg ten odbywa się przy zastosowaniu zaawansowanych metod leczenia, dlatego też jest bezbolesny i efektywny. Istotną rolę w leczeniu kanałowym odgrywa mikroskop zabiegowy, dzięki któremu lekarz ma możliwość bardzo precyzyjnego wykonania zabiegu.

Objawy, które mogą świadczyć o konieczności podjęcia leczenia kanałowego:

  • zmiana koloru zęba na ciemniejszy,
  • nadwrażliwość na zmiany temperatury i dotyk, silny ból zęba,
  • pęknięcie lub złamanie zęba,
  • stany zapalne wokół chorego zęba.

Protetyka

Leczenie protetyczne może dotyczyć każdego – bez względu na wiek. Brak nawet pojedynczego zęba może stać się przyczyną poważnych konsekwencji, nie tylko natury estetycznej, ale przede wszystkim zdrowotnych – związanych z zaburzeniem wydolności żucia, warunków zgryzowych oraz czynności stawów skroniowo-żuchwowych.

Współczesna stomatologia estetyczna pozwala na osiągnięcie w pełni naturalnych efektów w odbudowie brakujących tkanek zębowych. Protetyka to nie tylko uzupełnianie braków w uzębieniu, ale również odbudowywanie złamanych lub zniszczonych koron zębów, zmiana ich kształtu i wielkości, a także redukcja przebarwień. W każdym przypadku Pacjent odzyskuje piękny i zdrowy uśmiech, a co za tym idzie pewność siebie oraz komfort życia.

Uzupełnienia stałeUzupełnienia stałe przymocowuje się do zębów własnych specjalistycznym cementami dentystycznymi – Pacjent nie ma możliwości ich swobodnego wyjmowania. Rozwiązanie to zapewnia zatem pełen komfort i estetykę.

Korony protetyczne to podstawowe uzupełnienie protetyczne mające na celu rekonstrukcję naturalnej korony zęba. Mogą przyjąć postać zarówno uzupełnień samodzielnych, jak i stanowić element mostu protetycznego. To trwałe i estetyczne rozwiązanie, które w pełni zastępuje i uzupełnia uszkodzone struktury zębów własnych. W naszej klinice wykonujemy korony porcelanowe oraz pełnoceramiczne, które aktualnie stanowią najlepsze z możliwych rozwiązań – charakteryzują się niezwykle wysoką estetyką i precyzją wykonania, wytrzymałością oraz biokompatybilnością.

Licówki porcelanowe pozwalają osiągnąć wymarzony kształt i kolor zęba bez lub z niewielką ingerencją w tkanki twarde zęba. To cienkie płatki wykonane z porcelany, które nakleja się na przednie powierzchnie zębów – ich trwałość określa się nawet na 15 lat. Zastosowanie porcelany w przypadku licówek wynika z jej niezwykłej wytrzymałości, a także faktu, iż materiał ten doskonale naśladuje naturalne szkliwo zębów – przy zachowaniu barwy, stopnia przezierności i sposobu odbijania światła charakterystycznych dla własnych zębów Pacjenta. Licówki najczęściej stosuje się w przypadku chęci zmiany kształtu zębów, odłamania brzegów siecznych zęba, szpary między zębami, jak również w celu zlikwidowania przebarwień. Porcelana – materiał, z którego wykonane są licówki z czasem nie żółknie, ani nie ciemnieje, nie osadza się na niej również kamień nazębny.

Inlay/onlay/overlay to kosmetyczne, ceramiczne wypełnienia w koronie zęba, stosowane w przypadku dużych ubytków – rozwiązanie to stanowi zatem alternatywę dla wypełnień wykonywanych metodą tradycyjną. Pozwala na precyzyjną rekonstrukcję anatomicznego kształtu zęba przy jednoczesnym zachowaniu trwałości i odporności na ścieranie.

Uzupełnienia ruchomeUzupełnienia tego typu stosuje się w sytuacji, gdy liczba i jakość naturalnych zębów Pacjenta nie pozwala na wykonanie uzupełnień stałych. Właściwie wykonana proteza to gwarancja komfortu jej noszenia i użytkowania.

Proteza akrylowa całkowita to rodzaj uzupełnienia stosowany w przypadku braku zębów (bezzębia); w całości wykonany z akrylu, dzięki czemu jest w pełni korzystny dla błony śluzowej i wyrostka zębodołowego.

Proteza akrylowa częściowa – stosowana przy częściowych brakach zębowych, utrzymywana za pomocą metalowych klamer obejmujących zęby własne pacjenta.

Proteza szkieletowa wykonywana jest przy częściowych brakach zębowych. Jej konstrukcja bazuje na metalowym szkielecie zaopatrzonym w klamry i tzw. ciernie, czyli wypustki opierające się na żujących powierzchniach zębów. Dla lepszego efektu estetycznego istnieje możliwość zastosowania mocowania w postaci zatrzasków na zębach Pacjenta lub też posiadanych przez niego implantach.

Proteza natychmiastowa – proteza wykonana najczęściej z akrylu, którą zakłada się zaraz po usunięciu zębów. Dzięki temu ubytki w uzębieniu nie są zauważalne. Rozwiązanie często stosowane, gdy wymagane jest usunięcie zębów przednich.

Ortodoncja

Wady zgryzu to powszechnie spotykane zjawisko – ich przyczyną może być zarówno podłoże genetyczne, jak również złe nawyki w okresie dzieciństwa. Warto zadbać o proste zęby i prawidłowy zgryz – nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Przy właściwym układzie zębów łatwej utrzymać higienę jamy ustnej i dobrą kondycję dziąseł, a także uniknąć próchnicy oraz schorzeń stawu skroniowo-żuchwowego.

Wbrew przyjętemu myśleniu, leczenie ortodontyczne można rozpocząć w każdym wieku. Zawsze poprzedzone jest dokładną diagnostyką, popraniem wycisku i stworzeniem modelu (odlewu gipsowego), a następnie określeniem sposobu i etapów leczenia.

Aparaty ruchomeAparaty ruchome to rozwiązanie, które przede wszystkim zaleca się dzieciom pomiędzy 4 a 12 rokiem życia, czyli zanim zęby mleczne zostaną zastąpione stałymi. Aparat ten oprócz korygowania wad zgryzu, służy także rozbudowywaniu łuków zębowych oraz wspomaga odpowiedni rozrost szczęk. Wykonany jest zazwyczaj z akrylu oraz metalowych elementów, które utrzymują aparat na zębach lub przemieszczają je. Skuteczność leczenia w przypadku aparatów ruchomych zależy od sumienności Pacjenta, który zobowiązany jest nosić aparat przez określoną przez lekarza liczbę godzin w ciągu dnia.

Aparaty stałeAparaty stałe stosowane są najczęściej w leczeniu wad zgryzu u osób po 12. roku życia. Składa się on z zamków i pierścieni przyklejonych do szkliwa zęba za pomocą specjalnego kleju i połączonych między sobą sprężystym drutem, który wywiera na zęby stałą, ściśle określą siłę. Dzięki temu możliwe jest niezwykle precyzyjne przemieszczanie zębów, a co za tym idzie – korygowanie nawet najbardziej zaawansowanych wad zgryzu. Najczęściej spotykanym, tradycyjnym rodzajem aparatu stałego jest aparat metalowy. Pacjentom, którym zależy na wysokiej estetyce i jego małej widoczności, proponujemy aparaty wykonane z porcelany, szafiru lub też mieszane. Leczenie ortodontyczne w przypadku aparatu stałego trwa zazwyczaj ok. 2 lat; po jego zakończeniu zaleca się stosowanie aparatów retencyjnych, których zadaniem jest utrzymanie uzyskanych efektów.