Olej kokosowy i ksylitol – produkty, które chronią zęby przed próchnicą

ochrona przed prochnica

Chyba nikt nie ma wątpliwości co do tego, że regularne wizyty u stomatologa to gwarancja pięknego uśmiechu i najlepszy sposób zapobiegania chorobom jamy ustnej. Oprócz tego warto jednak stosować sprawdzone, domowe sposoby wspomagające zachowanie zębów w dobrej kondycji, dzięki czemu niestraszna nam będzie próchnica – jeden z bardziej powszechnych problemów prowadzących do poważnych powikłań zdrowotnych i estetycznych. Jej powstawaniu zapobiega olej kokosowy i ksylitol – w jaki sposób?

Olej kokosowy

Polacy przekonali się o zbawiennym działaniu oleju kokosowego stosunkowo niedawno, mimo to jego powszechność wzrasta w ogromnym tempie. Używa się go do poprawienia kondycji włosów, cery, ochrony przed promieniami UV, odbudowania spierzchniętych ust, smażenia potraw i… oczywiście dbania o higienę jamy ustnej. Dlaczego?

W skład oleju kokosowego wchodzi kwas kaprylowy, który skutecznie niszczy drobnoustroje: Candida albicans oraz Streptococcus mutans-odpowiedzialne za powstawanie próchnicy. Ponadto działa przeciwbakteryjnie, eliminuje cofanie się i krwawienie dziąseł. Aby cieszyć się takimi efektami, należy sięgnąć po nierafinowany olej kokosowy z pierwszego tłoczenia, który będzie miał znacznie więcej składników odżywczych niż jego pozostałe warianty dostępne na rynku.

Ksylitol

Nazywany zdrowym cukrem czy też cukrem brzozowym ksylitol jest zdrową alternatywą dla popularnego białego kryształu. Działa dokładnie odwrotnie niż jego znany odpowiednik – utrzymuje niski poziom insuliny, opóźnia procesy starzenia, pomaga osobom walczącym z nadwagą, dolegliwościami żołądkowymi, jest przeciwzapalny, a także ogranicza rozwój pleśni i grzybów.

Podczas gdy zwykły cukier zakwasza środowisko jamy ustnej prowadząc do zwiększenia podatności na próchnicę i niszczenia szkliwa, ksylitol zapobiega tym zjawiskom. Dzięki tworzeniu zasadowego pH dodatkowo wzmacnia działanie enzymów obecnych w ślinie (np. lizozym). Stomatolodzy zalecają zastąpienie nim cukru, słodzenie napojów, żucie gumy po posiłku ( jeżeli pacjent nie ma możliwości umycia zębów szcztką i pastą ). Na rynku dostępne są lizaki i drażetki owocowe dla dzieci ksylitolki.

Jak je stosować?

Olej kokosowy i ksylitol to bezsprzecznie jedni z największych sprzymierzeńców stomatologii estetycznej. Warto jednak pamiętać, że mimo stwierdzonej skuteczności tych produktów, nic nie zastąpi regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym, dlatego raz na pół roku należy oddać się w ręce specjalisty, który skutecznie uchroni nas przed chorobami zębów i dziąseł.

Related Posts