S.O.S. dla skóry i włosów po wakacjach

sos dla skory po lecieCiepłe dni pełne słońca sprawiają, że lato to dla wielu osób najbardziej wyczekiwana pora roku. Najwięcej czasu spędza się wówczas poza domem, by “nie zmarnować” pięknej pogody, na którą czekało się przez wiele miesięcy. Niestety poza pozytywnymi skutkami przebywania na słońcu, takimi jak odpowiedni poziom witaminy D3 w organizmie oraz dobre samopoczucie, promienie słoneczne mają też negatywny wpływ na nasze zdrowie i wygląd: wysuszają skórę, przyczyniają się do powstania zmarszczek i przebarwień, powodują pogorszenie kondycji włosów, a nawet ich wypadanie. Na szczęście można skutki te załagodzić dzięki medycynie estetycznej – jak zatem zrewitalizować skórę po wakacjach?

Nawilżanie to podstawa

Najważniejsze jest, by po lecie zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry. Jej przesuszenie prowadzi do fotostarzenia, pojawiania się i pogłębiania zmarszczek, co ma niekorzystny wpływ na nasz wygląd. Tym konsekwencjom mogą zapobiec zabiegi uzupełniające tracony z wiekiem kwas hialuronowy. Należy do nich hydrobalans – metoda głęboko nawilżająca tkanki, dająca długotrwały efekt nawilżenia skóry. Wszystko dzięki większemu niż w mezoterapii stężeniu kwasu hialuronowego, który poza nawodnieniem, powoduje poprawę jej naprężenia – rezultat ten niektórzy porównują do liftingu.

Innym rozwiązaniem tego problemu może być osocze bogatopłytkowe. Zabieg z jego wykorzystaniem stymuluje komórki macierzyste do namnażania i pobudza je do wytwarzania kolagenu. Dzięki niemu skóra pacjenta zostanie wyraźnie zrewitalizowana, a jej koloryt i napięcie poprawione. Zabieg też do zera minimalizuje ryzyko powstania reakcji alergicznych, gdyż komórki pochodzą z organizmu pacjenta, są zatem materiałem autologicznym.

Peelingi medyczne

Skóra muśnięta słońcem wygląda pięknie, jednak promienie UV pogarszają jej wygląd. Dla odżywienia warto zastosować peelingi – najlepiej te wykonane w gabinecie medycyny estetycznej. Wybór takiego zabiegu gwarantuje dobranie preparatu do indywidualnych potrzeb pacjenta oraz jego profesjonalną aplikację.

peeling medycznyWszechstronne zastosowanie peelingów medycznych pozwala między innymi na pozbycie się przebarwień, ujędrnienie czy rozjaśnienie skóry. Na szczególną uwagę pacjentów zasługuje nowa generacja zabiegów: DNA Recovery Peel System. To rodzaj preparatu dedykowany przede wszystkim skórze narażonej na działanie słoneczne. Jego specjalna formuła zamyka substancje aktywne w liposomach i dlatego zastosowanie tego peelingu nie powoduje podrażnień. Działanie preparatu rozpoczyna się w skórze właściwej chroniąc ją przed uszkodzeniami, nowotworami oraz przebarwieniami wywoływanymi przez promienie UV.

Terapia skojarzona

W niektórych przypadkach najlepsze efekty dają zabiegi wzajemnie uzupełniające się – przykładem może być zastosowanie wcześniej wspomnianych peelingów medycznych w połączeniu z mezoterapią igłową. To wyjątkowo skuteczny sposób radzenia sobie z problemami skóry. Za pomocą cienkich igieł w jej warstwy wstrzykuje się indywidualnie dobrane do pacjenta koktajle, zawierające substancje odżywiające i regenerujące skórę.

Mezoterapia igłowa pobudza ją do produkcji elastyny, kwasu hialuronowego i kolagenu, co wyraźnie poprawia nawilżenie i jędrność skóry. Działa nie tylko destruktywnie na drobne zmarszczki będące efektem długiego przebywania na słońcu, ale równie dobrze radzi sobie z wszelkimi przebarwieniami powstałymi w wyniku zaburzenia czynności komórek skóry produkujących melaninę.

Problemy z włosami

Narażanie włosów na zbyt długi kontakt z promieniami słonecznymi powoduje, że tracą wilgoć – stają się matowe, pozbawione blasku i mało elastyczne. Przesuszenie może doprowadzić do łamliwości i rozdwajania się końcówek oraz uniemożliwić ułożenie fryzury. Z czasem struktura włosa osłabi się, powodując nadmierne wypadanie.

wlosy slonceW takim przypadku może pomóc wspomniany wcześniej zabieg z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego. Poprzez wprowadzenie w skalp pobranych z krwi pacjenta komórek, które aplikuje się przy pomocy cienkich igiełek, włosy znów nabiorą zdrowego wyglądu. Ten zabieg hamuje również wypadanie, a powtarzany pobudzi do wzrostu nowe cebulki.

Przebarwienia

Mało kto wie, że opalenizna jest oznaką obrony organizmu przed promieniami UV, gdyż gromadzący się pigment – melanina – chroni DNA komórek przed uszkodzeniami. Niestety czasem jego wydzielanie jest zaburzone i zachodzi nierównomiernie, co przyczynia się do powstawania przebarwień. Problem ten dotyczy w szczególności kobiet, w przypadku których dużą rolę odgrywa gospodarka hormonalna.

Medycyna estetyczna pomaga zredukować tego typu skutki ekspozycji na słońce za pomocą zabiegów przeprowadzonych przy użyciu preparatów Cosmelan i Dermamelan. Działają one hamująco na enzym zwany tyrozynazą, który odpowiada za powstawanie melaniny. Dzięki temu pigment będący przyczyną powstawania nieestetycznych plam przestaje się nadmiernie wydzielać, a koloryt skóry wyrównuje się.

Słońce jest gwarancją udanych wakacji, jednak długotrwała styczność z promieniowaniem UV negatywnie wpływa na kondycję skóry i włosów. Na szczęście współczesne rozwiązania z zakresu medycyny estetycznej pozwalają zapomnieć o przykrych skutkach nadmiernego narażania skóry na działanie słoneczne i przywrócić jej dobrą kondycję. Warto więc z nich skorzystać, by wakacje pozostawiły wyłącznie miłe wspomnienia.

Related Posts